OFTC Announces Summer 2017 President’s and Dean’s List

Oconee Fall Line Technical College President, Dr. Lloyd Horadan, is pleased to announce the students on the President’s and the Dean’s List for the 2017 Summer Semester.

To be eligible for the President’s List, OFTC students must maintain a GPA of 3.5 or higher with a course load of at least 12 credit hours during the term. To be eligible for the Dean’s List, students must maintain a 3.0 GPA and a course load of at least 7 credit hours during the semester.

Summer 2017 Presidents List

Bibb County:  Elisa Purdy,

Bleckley County: Rachel Barwick, Anna Floyd, Janiefer Fordham, Mason Foskey, Mathew Fowler, Holly Tedders

Burke County:  Iyanna Whitfield

Dodge County:  Jantzen Burch, Kilie Flowers, Tonya Goodrum, Justin Harmon, Ethan Parkerson, Breanna Skeens, Rebecca Studstill, Marion Taylor

Glascock County:  Katelyn Washington

Johnson County:  Lacey Durden, Tracy Wilcher

Laurens County:  Jennifer Alger, Nathaniel Ash, Tracy Atkins, Dasia Bell, John Bridges, Chandler Cannon, Tammie Charleston, Tina Corry, Bruce Gardner, Ciara Griggs, Carla Hicks, Lytosha Howell, Angel Joiner, Kasey Loyd, Jonathan Million, Kimberly Million, Sydney Mixon, Chalest Morris, Cathy Music, Emalee Payne, David Russell, Kari Santiago, Brian Scarborough, Collin Sellers, Rachel Soles, Brianna Walker, Mindy Warren, Brandon Williams

Telfair County: Jaime Ashley, Chasen Cravey, Christopher Puckett, Danielle Roberson

Treutlen County:  Brittany Beck, Brianna Snead

Washington County:  Sierra Hasty, Robert Johnson, Kristen Turner, Shantrell Wilcher

Wheeler County: Alicia Newsome, Shawn Taylor

 

Summer 2017 Deans List

Baldwin County: Dahlaney Day, Tedra Scott, Tericka Wilson

Bleckley County: Thias Beck, Zachary Evans, Destiny Foster, Robin Gilbert, Erika Harris, Shayla Pitts, Geena Smith, Austin Yearty

Columbia County: Kristin Reasoner

Dodge County: Kimberly Avilez, Katie Burnham, Emerald Cruz, Amy Davis, Brittany Davis, James Evans, Antwane Lampkin, Jacob Lanfear, Madison Mullis, Kelli Peacock, Lauren Sheffield, Erica Smokes, Jessica Stephens, Jamie White

Emanuel County:  Erica Byrd, Caleb Guthrie, Melissa McDaniel, Corey Powell

Glascock County: Glenn Ziegler, Kacey Weeks, Glenn Ziegler

Hancock County: Quintavis Collier

Houston County: Kentrece Moss, Chankia Taylor, Kayanna Tolliver

Jefferson County: Betsy Brown, Lawrence Cheely, Julia Duncan, NeTanya Farmer, Talvin Hill, Luke Johns, LaToya Jordan, Fermin Morales, Gregory Simmons, Rodney Smith, Kimberly Stevens, Terrence Thomas, John West, Wilson Wren

Johnson County: Travis Edge, Nicholas Ivey, Ashlind Moore, Benjamin Murray, Jessica Norris, Shayla Reece, Alexander Solen, Brandon Solen

Laurens County:  Corlis Allen, Tina Anderson, James Austin, Jessica Barber, Amanda Beacham, Alvontae Bell, Antonio Bell, William Blankenship, Jessica Blash, Katelynn Bracewell, Sara Brantley, Karan Burch, Austin Bush, Emily Carter, Reginald Carter, Felicia Charles, Michael Cheek, Kayleigh Clark, Timothy Cochran, Karen Collins, Heather Corbett, Sandra Drew, Morgan Duvall, Adrian    Edwards, Deborah Fordham, Ashley Fulghum, Heather Gibson, Courtney Giles, Devin Gillis, Jomeika Griffin, David Guilliams, Roy Guyton, Meagan Habersham, Donna Harden, David Harrison, Joseph Hayes, Joanne Hightower, DeLanah Hillis, Lemeshia Holsendorff, Adam Howard, David Jackson, Ashley James, Nikki Johnson, Jessica Jones, Tamika Jones, Tashada Jones, Gabrielle Kates, James Kirby, Tiffany Lamb, Matthew Lancaster, Erica Lewis, Stacy Lowery, Blake McNamara, Kristina Meeks, Paris Mimbs, Betty Mincey, Kenia Mitchell, Donna Mullis, Alexandria Nowell, Erin ONeal, Michael Obney, Joseph Osburn, James Paul, Amanda Pennington, Kristin Plant, Ragan Powell, Letrica Pringle, Bobby Ramsey, Kanvis Reed, Harley Register, Ben Rios, David Sasser, Shaun Scarborough, Ashley Seymour, Melissa Sharp, Ainoa Silva, Erinn Smith, Kimberly Smith, Arlene Snellgrove, Kevyn Soles, Jose Sotelo Becerra, Robdricka Stanley, Hillary Stewart, Phyllis Swans, Jalisa Thomas, Jonathon Thomas, Delia Young, Ciera Wadley, Gwendolyn Wadley, Amanda Warnock, Joshua Warnock, Tina Wells, Sylvania Whitaker, Christopher Whittington, Philip Whittington, Amanda Wicker, Michael Williams, Antonio Willis, Andricko Wright, Nalley Wright, Delia Young

Montgomery County: Barbara Hess

Richmond County: Vanessa Ruffin

Telfair County:  Marci Allen, Erin Clements, Andrew Cook, Christina James, Charity Mann, Melvin Moring, Lindsey Tapp, Lenora Ursrey, Julia Woodard, Pamela Yawn

Toombs County: Laquiss Glasper

Treutlen County: Mindy Cauley, Kaylee Waller

Twiggs County:  Tammette Little, Jeffery Stone

Warren County:  Mayleigh Adams

Washington County:  Jessica  Boatright, Phillip Brooks, Asia Cliett, Joseph Cooper, Veronica Cooper, Angelique Crismond, Matthew Dollar, James Forman, Nictavious Freeman, Ryan Green, Tiffany  Grier, Thomas Hartley, Crystal Johnson, Carley Loyd, Taylar Massengale, Rebecca Mimbs, KaTeria Poole, Michi Riddle, Zoe Scott, Landon Stephens, Veronica Swint, Ruby Yorker Barnes, Jennifer Thompson, Teresa Wiley, Nathanael Williams, Erika Wingerter, Ruby Yorker Barnes

Wilkinson County: Ashli Criswell, Lacy Guerrero, JTraveon Hughes, Natiaya Thomas

For more info about OFTC, visit OFTC.edu.
OFTC Logo